Shiffa Home

KETEN TOHUMU YAĞI

 • M00220
 • VAR

KETEN TOHUMU YAĞI 50 ML.

22,95
%15
27,00
+ -

Keten Tohumu Yağı Faydaları 

 

Haziran ve ağustos ayları arasında sarı ya da mavimsi ipeğimsi çiçekleri ile dikkat çeken keten çiçeği, Latince’de Linum olarak tanınır. Çok faydalı anlamına gelen bitki köklü bir geçmişe sahiptir. Eski Mısırlılardan beri ekimi yapılan ve farklı amaçlarla kullanılan keten bitkisinin tohumları 4-6 milimetre uzunluğunda, yassı, kokusuz, parlak, kırmızımsı siyah renkli ve yüksek oranda yağ içerir ve lezzetlidir.

Keten tohumundan elde edilen keten yağı ise omega 3 yağ asitlerinden zengin tedaviyi destekleyici etkiye sahip bir yağdır. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri alfa linoleik asit formundadır. Özellikle et tüketmeyen kişilerde balığa alternatif bir besin maddesi olarak önerilen keten tohumu yağı içeriği sindirime uğradıktan sonra EPA ve DHA’ya dönüşür.

Düşük miktarda doymuş yağ asidi, yüksek oranda potasyum, magnezyum, çinko, sodyum, kalsiyum, E vitamini ve folik asit içeren keten tohumu yağı kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca keten tohumu yağı fiyat açısından uygun bir yağ çeşididir.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek oranda omega 3 yağ asidi içeriği sayesinde kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olan keten tohumu yağı, kendine has tatlımsı aroması ve fındığa benzer tadı nedeniyle tüketilmesi oldukça kolay bir yağ çeşididir.
 • Yemek artıklarının bağırsaklardan geçmesine yardımcı olan keten tohumu yağı kabızlığı önler. Kabızlığın neden olduğu gaz, şişkinlik, sırt ağrısı ve yorgunluk gibi problemleri de ortadan kaldırır.
 • Antioksidan bileşenlere sahip olan ürün, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Aynı zamanda kanser hücreleri oluşumunu engeller ve oluşan tümörlerin yayılmasını önler.
 • İlerleyen yaş ile birlikte azalan kolajen üretimini destekleyerek cildi besler ve cilt dokusunun incelmesini engelleyerek kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Keten tohumu yağı cilde faydaları arasında cildi sıkılaştırması ve sarkmayı önlemesi de yer alır.
 • Kuruyan, kaşınan ve kırmızı renge bürünen cilt ile karakterize bir cilt hastalığı olan egzamanın tedavisine yardımcı olan keten tohumu yağı cildin esnekliğini arttırır.
 • Bir bağışıklık sistemi problemi olan Sjogren sendromu nedeniyle oluşan kuru ağız ve kuru göz semptomlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • İltihap oluşmasını engelleyen keten tohumu yağı özellikle eklem iltihaplanmalarında görülen şişlikler ve ağrıların tedavisine yardımcıdır.
 • Safra kesesinde taş oluşumu riskini azaltıcı etkiye sahip olan yağ çeşidi oluşan taşların düşürülmesinde de önemli rol oynar.
 • Keten tohumu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmaktadır. Saraçoğlu, düzenli olarak ayaklara sürülen yağın nasırlara iyi geldiğini belirtmektedir. 

  Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

  Hafızayı güçlendirici etkisi ile ön plana çıkan keten tohumu yağı ısıl işleme maruz kalmamalıdır. Salatalara, zeytinyağlı yemeklere eklenerek tüketilmesi önerilir. Suyun içine atılıp, düzenli olarak her gün tüketilen keten tohumu yağı içeriğinde yer alan lignanlar sayesinde kadınlardaki progesteron hormonunu düzenleyerek adet sancılarını önlemeye yardımcı olur. Menopoz sendromlarında da oldukça etkili olan yağ, acımsı tadından dolayı bal ya da yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir.

  Meyve suları, süt ve diğer gazsız içeceklerin içine eklenebilen yağ, erkeklerde sperm kalitesini arttırıcı etkiye sahiptir ve aynı zamanda prostat sorununa da iyi gelir. Keten tohumu yağı göğüs büyütme özelliği ile de dikkat çekicidir. 15 gün boyunca her gün göğüslere yapılan masaj ile göğüslerin doğal yolla büyümesine yardımcıdır.

  Keten tohumu yağı kullanım şekli harici de olabilir. Keten tohumu yağı saç derisine masaj yoluyla haftada bir kez uygulandığında hem kepeği önler hem de saçların daha canlı görünmesini ve daha çabuk uzamasını sağlamaya yardımcı olur.

  Peki, keten tohumu yağı kabızlık için nasıl kullanılır? Günde bir yemek kaşığı aç karnına özellikle sabahları su ile birlikte tüketilen keten tohumu yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur. 

  Keten Tohumu Yağı Zayıflatır Mı?

  Keten tohumu yağı besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Yüksek oranda antioksidan bileşen içeren yağ çeşidi, düşük kalorili zayıflama diyetlerini destekleyici etki gösterir. Zayıflama diyetlerinde görülen halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik gibi problemlerin önlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler nedeniyle vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olan keten tohumu yağı, ödem attırıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcıdır. Aynı zamanda toksin maddelerin atımını da kolaylaştıran yağ çeşidi, vücutta biriken yağların erimesine yardımcı olur.

  Peki, keten tohumu yağı aç karnına mı içilir? Doğal laksatif bir etkiye sahip olan ürün, bağırsakların yağlanmasın kolaylaştırır ve sindirim sistemini hareketlendirir. Yemek atıklarının daha hızlı atılmasını sağlayan yağ çeşidi vücudun detoksifikasyonunu hızlandırır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan keten tohumu yağı düzenli tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

  Sindirimi uzun süren yağ, mideyi geç terk ettiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar. İştahı baskılayarak çabuk acıktırmaz. Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve insülin direncini engelleyerek yağ depolamayı azaltır. Keten tohumunun iştah kesici etkisinden yararlanmak için yemeklerden 45 dakika önce 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı ılık su ile birlikte tüketilmelidir. 

  Keten Tohumu Yağı Zararları ve Yan Etkileri

  Keten tohumu yağından faydalanabilmek için günde 2 yemek kaşığı yeterlidir. Önerilen miktarın üzerinde keten tohumu yağı tüketimi, gaz, şişkinlik, ishal, bulantı ya da kusmaya neden olabilir. Mide ve bağırsak problemi olanların keten tohumu yağı tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

  Kan inceltici ilaç kullananların bu yağı tüketmeleri ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Warfarin, ibuprofen ve aspirin gibi ilaç kullananların keten tohumu yağı tüketmemeleri önerilir. Yapılan bazı çalışmalarda prostat kanseri olanların keten tohumu yağı tükettiklerinde tümör büyümesi görüldüğü saptanmıştır. Bu nedenle bu hastalığa sahip olanların keten tohumu yağı tüketmeleri zararlı olabilir.

  Tansiyonu düşük olan kişilerin aşırı miktarda keten tohumu yağı tüketmeleri kan basıncının düşmesine neden olur. Kadınlık hormonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan keten tohumu yağı emziren annelerde ve gebelerde sağlık problemlerine yol açabilir. Kronik hastalığa sahip ve düzenli olarak ilaç tüketen kişilerin keten tohumu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gereklidir. 

 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 Baharat Diyarı E-Ticaret Hizmetleri Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.