Baharat Diyarı

KİŞNİŞ TOZ 500 GR

  • BD122
  • VAR

KİŞNİŞ TOZ 500GR

20,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
+ -

Kişniş ( Aşotu) Nedir? Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş; maydanozgiller familyasına ait yaprakları maydanozu andıran bir bitki olup; tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. İngilizce’de cilantro veya coriander olarak bilinir. Ülkemizde aşotu olarak bilinir.


Çok güçlü antioksidan özelliği olan kişnişte kuarsetin, apigenin gibi flavonoidler bulunur. Bu baharatın, kalbi koruduğu ve pek çok kanser türüne karşı vücudu koruduğu çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca glikoz mekanizmasına etki ederek, diyabeti önlediği ileri sürülmüştür. Ayrıca; kişniş çayı‘nın sindirime yardımcı olduğu ve toksin atıcı özelliklerinin bulunduğu bilinmelidir.

Bakteri öldürücü özelliği de bulunan kişnişin içerisinde; demir, manganez ve magnezyum mineralleri vardır. Ayrıca; diyet lifi açısından da zengindir.

Yapılan çalışmalarda; kişniş tohumu‘nun hiperglisemiyi bastırdığı ve kan şekeri değerini normal seviyelere getirmede başarı sağladığı görülmüştür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü, damarlarda plak oluşumunu engellediği ve böylece kalp sağlığına katkı sunduğu belirlenmiştir. Kişnişin içerisinde C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit gibi kanda kötü kolesterol seviyesini düşüren ve kalp krizi – felç gibi durumları önlemektedir.

Göz ve deri iltihaplanmalarında, ishal, ağız ülseri, anemi, adet bozuklukları, cilt bozuklukları gibi sorunlarda da fayda sağlayan bir baharattır.

Cilt iltihabına karşı kişnişin faydaları

Gerek cineol, gerekse linoleik asit antiromatizmal ve anti artrit etkileri bilinmektedir. Bu iki madde, ayrca; ödem gibi durumlarda da etki göstermekte şişlikleri azaltmaktadır. Deri iltihabına karşı da önemli faydalar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra; egzema , mantar ve cilt kuruluğu gibi sorunlar içinde kullanılabilmektedir.

Eski zamanlarda yani diş macunu henüz icat edilmeden önce insanların ağız kokusunu gidermek ve ağız hijyeni sağlamak için kişniş tohumu çiğnedikleri bilinmektedir.

Alerjik hastalıklara karşı kişnişin faydaları: Özellikle saman nezlesi ( rinit ) sorununa karşı güçlü bir anti-histamindir. Ancak kişniş yağının kendisi bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ; sindirim sistemi için oldukça faydalı bir baharattır. Hazımsızlık sorununa çok iyi gelir.Salmonella’ya karşı koruma sağlar: Salmonella dünyada gıda yolu ile insana geçen en tehlikeli bakterilerden birisidir. Tifo, paratifo ve besin zehirlenmesine neden olur. Yemeklerde aşotu kullanılması, özellikle tavuk etinin kişnişle terbiye edilmesi, bu bakterinin öldürülmesini sağlamaktadır. ( Özellikle kümes hayvanları ve çiğ yumurta salmonella içerebilir. ) Ayrıca geçmişte çiçek hastalığı için kullanılmıştır.

Kemik sağlığı içinde çok etkili olan aşotu, romatizma ve iltihaplı eklem ağrısı için bulunmaz bir nimettir. Kişnişte bulunan kalsiyumla birlikte diğer etken bileşikler; Osteoporoz hastaları için çok faydalıdır.

Aştotu, libido arttırıcı bir baharat olarak bilinmektedir. Afrodizyak pek çok karışımın içerisinde bulunmaktadır.

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır? 

Aşotu  Türk mutfağında; deniz ürünleri yemeklerinde, çorba ve pilavlarda, dolmalarda sıklıkla kullanılır. Ülkemizde bol miktarda hem yabanisi hemde ıslahlı çeşitleri yetişir. Aşotu tohumları pastacılıkta ve baharatçılıkta kullanılır ayrıca bazı içkilerde kişniş şekeri kullanılır. Bazı yörelerde sap ve yaprakları; salata ve yemeklerde kullanılır.

Ayrıca; kişnişle buhur şekeri olarak bilinen geleneksel bir şekerleme de yapılır. Günümüzde unutulan bu lezzet; bir zamanlar misafirlere ikram edilirdi.

Kişniş Çayı 

Mükemmel bir toksin atıcı olan; kişniş çayı yapmak için iki çay kaşı kişniş bir fincan sıcak suya eklenir ve 5 dakika beklendikten sonra içine az miktarda bal ilave edilerek içilebilir. Tercihe göre limon kabuğu da eklenebilir.

Dikkat: Her besinde olduğu gibi kişnişte az miktarda tüketilmesi gereken bir baharattır. Aşırı tüketiminde güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşabilir. Bu durum ise cilt kanserini tetikleyebilir. Ayrıca; fazla kullanımı alerjiye neden olabilir. Her ne kadar araştırmalarda kişniş tüketiminin anne sütünü arttırıcı etkisi gözlemlenmişse de, hamile kadınların kişniş kullanmaması gerekmektedir. Emziren kadınların bu baharatı tükettiklerinde çok dikkatli olmaları, mümkünse doktor tavsiyesine uymaları önemlidir.

Sağlıcakla Kalınız…

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 Baharat Diyarı E-Ticaret Hizmetleri Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.