Shiffa Home

SARIMSAK YAĞI

 • M00202
 • VAR

SARIMSAK YAĞI 20 ML.

35,00
 • Yeni
 • Fırsat Ürünü
 • Hızlı Kargo
+ -

Sarımsak Yağının Faydaları 

Zambakgiller familyasına ait olan sarımsak köklü bir geçmişe sahip olan bir bitkidir. Antibiyotik özelliği ile dikkat çeken sarımsak ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilir. Türk kültüründe neredeyse tüm yemeklerde, mezelerde, salatalarda ve özellikle sucuk, salam ve pastırma gibi besinlerde kullanılan sarımsak, kendine has aroması ve lezzeti ile en çok tüketilen bitkisel ürünler arasında yer alır.

İçeriğindeki alil sülfür maddesi, sarımsağa kendine has kokusunu verir.

100 gram sarımsakta yaklaşık olarak 28 gram karbonhidrat, 64 gram su, 5 gram protein ve lif olarak selüloz bulunur. 100 gram sarımsak 140 kalori içerir.Sarımsaktan elde dilen sarımsak yağı C, B6, B2, A ve C vitaminleri, silisyum, demir, iyot, selenyum mineralleri ve amino asitler açısından zengindir. 100’ün üzerinde enzim içeren sarımsak yağı en az sarımsağın kendisi kadar faydalıdır.

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Antibiyotik özelliğe sahip olan sarımsak yağı açık yaralar üzerine sürüldüğünde yaraların kısa sürede kapanmasını sağlar.
 • Bağırsakta solucan oluşumunu engeller. Enzim yapısından dolayı sarımsak yağı parazit oluşumunu önler.
 • Saç derisinin beslenmesini sağlar. Saç, sakal ve kaşların gürleşmesine yardımcı olur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kas ağrılarına karşı etkilidir.
 • Antioksidan özelliklere sahip olan sarımsak yağı bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Özellikle solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkili olan sarımsak yağı grip ve nezleye karşı vücudun mücadelesine destek verir.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahip olan sarımsak yağı, kalbi koruyarak kalp krizi ve felç riskini engeller.
 • Kemik ve diş gelişiminde olumlu etkilere sahip olan sarımsak yağı ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kemik deformitelerini ve zayıflıklarını önler.
 • Toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
 • Bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önleyen sarımsak yağı hazımsızlığı da engeller.
 • İçeriğindeki enzimler yardımlarından dolayı sarımsak yağı cilde faydaları olan bir yağdır. Akne ve sivilce oluşumunu engeller. 

  Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

 • Sarımsak yağı içeriğinde yer alan enzimler sayesinde diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Temiz bir pamuğa damlatılan birkaç damla sarımsak yağı ağrıyan dişin üzerinde 10 dakika boyunca bekletilir. Ağrı geçmediği takdirde günde 2 kez uygulanması önerilir.
 • Ciltteki akne ve sivilcilerin tedavisinde kullanılan sarımsak yağı ayrıca sedef hastalığı ve siğillere de iyi gelir.
 • Ayaklarda meydana gelen mantarlar için haricen kullanılan sarımsak yağı kaşıntıyı da alır.
 • Peki, sarımsak yağı zayıflatır mı? İçeriğindeki dialil sülfür maddesi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Özellikle bölgesel yağların eritilmesine yardımcı olan organik sarımsak yağı vücuttaki ödemin atılmasını da sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Toksin maddelerin vücuttan atılması ile yağ hücrelerine ulaşmak daha kolay bir hale gelir. Sarımsak yağı ile zayıflama için sarımsak yağının aç karnına su ile seyreltilerek öğünlerden yarım saat önce tüketilmesi önerilir.
 • Sarımsak yağı faydası ile ön plana çıksa da bazen beklenmedik etkilere de sebep olabilir. Sarımsak yağı tüketen bazı insanlarda mide yanması ve mide ekşimesi görülebilir. Ayrıca içeriğindeki enzimler nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olabilir.

  Alerjik bünyeye sahip olanlarda ishal, kusma, bulantı, ciltte yanma ve kızarıklıklar oluşturabilir. Hamilelik döneminde sarımsak yağı kullanımı kesilmelidir. 

  Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

  Salatalara, sulu yemeklere ve çorbalara eklenebilen sarımsak yağı ayrıca et yemeklerine de eklenerek farklı bir lezzet yaratır. Ayrıca saç ve cilt için hazırlan maskelere eklenen sarımsak yağı saç ve cilde canlılık verir.

  Cacık ve patlıcan salatasına ve ayrıca mantı için hazırlanan yoğurdun içineeklenen sarımsak yağı kendine has aroması ile muhteşem bir lezzet katar. Cam bir kâseye 2 damla sarımsak yağı içine birkaç damla badem yağı ve birkaç damla hindistan cevizi yağı eklenir. Hazırlanan sarımsak yağı sivilce ve aknelerin üzerine sürülebilir. Tek başına sarımsak yağı cilde uygulandığında cildi tahriş edebilir. Bu yüzden diğer şifalı bitkisel yağlarla birlikte kullanılması önerilir.

  Sarımsak yağı saç dökülmesi için hazırlanan saç maskeleri için de kullanılır. Düzenli olarak kullanılan şampuana sarımsak yağı koymak saç köklerinin beslenmesini destekler. Sarımsak yağı kulak çınlaması sorunu için de kullanılır. Bu özelliği ile dikkat çeken sarımsak yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmıştır. Saraçoğlu’na göre atmadan önce kulağa damlatılan birkaç damla sarımsak yağı kulak çınlaması için tedavi edici etkiye sahiptir. 

  Sarımsak Yağı Sakal, Saç ve Kaş İçin Nasıl Etki Eder?

  Saç tellerini güçlendiren sarımsak yağı saça parlaklık ve canlılık verir. Saç kırıklarını önler ve erkeklerde sakalların daha gür çıkmasını sağlayarak sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

  Peki, sarımsak yağı saç çıkarır mı? Daha hızlı saç uzamasını destekleyen sarımsak yağı ayrıca yeni saç oluşumuna da zemin hazırlar. Saç diplerine masaj yaparak sarımsak yağı uygulandığında saç köklerine daha fazla kan gitmesini sağlar. Ancak sarımsak yağı tek başına saç diplerine uygulanmamalıdır. Susam yağı, zeytinyağı, badem yağı ya da buğday yağı gibi bitkisel yağlarla karıştırılarak kullanılmalıdır.

  Cam bir kâse içerisine 1 çay kaşığı sarımsak ve 1-2 yemek kaşığı saf zeytinyağı elenerek karıştırılır. Hazırlanan sarımsak yağı maskesi saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Daha sonra saça naylon bir bone takılarak masaj işlemine bone üzerinden devam edilir. Yarım saat kadar karışım saçta bekletildikten sonra şampuanla yağlar temizlenir.

  Saç için uygulanan sarımsak yağı sakal üzerinde de aynı etkilere sahiptir. Haftada bir defa uygulanan bu metotla saçlar canlı, parlak ve daha sağlıklı olur. Aynı zamanda sarımsak yağı kaş için de etkilidir. Dökülen kaşların tekrar çıkmasını sağlar.

  Sarımsak yağı kirpik diplerine badem yağı ile birlikte uygulandığında kirpiklerin daha gür çıkmasına yardımcı olur. 

Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.
 

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 Baharat Diyarı Lezzetin Tadı Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.