Baharat Diyarı

TANE ZENCEFİL 500 GR

  • BD129
  • VAR

TANE ZENCEFİL 500GR

50,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
+ -

Güneydoğu Asya kökenli bir bitkidir. Zaman içinde dünyanın birçok yerine yayılmıştır. Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilen bir bitki olsa da ülkemizde daha çok kurutulmuş zencefil tüketimi yaygındır. Fakat mutfaklarımızda yeteri kadar yer vermediğimiz, son derece faydalı bir bitkidir.

B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum minerallerini içerir. Ayrıca birçok aminoasit içermektedir.

 

Zencefilin Faydaları

İlaç sektöründe kullanılan bitkiler arasındadır. Alternatif tıp tarafından da sıkça kullanılan bir bitkidir. Etkisini çok çabuk göstermesi ve çok kısa zamanda olumlu sonuç alınabilen bir bitkidir. Hastalıklarla mücadele ve önlem alma konusunda oldukça yardımcıdır.

Damarlarda kanın rahatça akmasını ve sirkülasyonunu sağlar. İçerisinde bulunan, magnezyum ve çinko kanın akışkanlığını sağlar. Vücuttaki ateş ve terlemeyi önleyici etkisi vardır. Vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur.

Mide hareketlerinin kolay işlemesine, bulantı ve kusmalara karşı etkilidir. Gıda emilimini arttırarak hazmı kolaylaştırır. Böylece sıklıkla rastlanan mide ağrılarından korunmuş olunur.

Soğuk algınlıklarında da oldukça etkili bir bitkidir ve sıkça yardımına ihtiyaç duyulması gereken bir bitkidir. Zencefilin anavatanı olan bölgelerde binlerce yıldır soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur ki, zencefil ince toz haline getirilip iki yemek kaşığı kadar tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığına son derece iyi gelmektedir. Günde bu şekilde iki kere tüketilen zencefil sayesinde grip ve buna benzer hastalıklar çok daha kısa sürede atlatılmaktadır.

Ağrı ve iltihabı azaltma gibi özelliği de vardır. Çok güçlü anti – enflamatuvar maddeler içerdiği için çok güçlü bir ağrı kesicidir.

Solunum yolları rahatsızlıklarında son derece etkili ve faydalıdır. Öksürme sorununa karşı son derece etkili ve doktorlar tarafından tavsiye edilen bir bitkidir. Öksürme sorunu olanların sıkça tüketmeleri gereken çok yardımcı bir bitkidir. Ciğerleri genişletme özelliği vardır, mukuslara etki ederek daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Bir balgam söktürücü olduğunu da vurgulamak gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve düzenli kullanılması halinde yağlanmayı engeller. Mide içerisinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonları yok eder.

Zencefil Çayının Hazırlanışı

İki diş zencefil 20 dakika iki bardak suda kaynatılır ve bu su içilir. Aç karnına günde 2 ya da 3 kere bu çay içilebilir. Çayı içildikten sonra kalan zencefillerin de yenilmesinde bir sakınca yoktur.

Kan şekeri sorunlarından dolayı ilaç alanların zencefil kullanmadan önce doktorlarına başvurmalarında fayda vardır.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz ama mutfağımızda fazla yer vermediğimiz zencefil asla uzak durulmaması gereken bir bitkidir. Yapılan her yemeğe bir çorba kaşığı kadar katılmalıdır. Hem yemeğinize farklı bir baharat tadı vermiş ve hem de faydalarından yararlanmış olursunuz. Ayrıca salata soslarına da katabilirsiniz. Serin ve nemli bir yerde bir yıl kadar saklanabilir bir bitkidir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 Baharat Diyarı E-Ticaret Hizmetleri Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.