Baharat Diyarı

LİMON TUZU 1 KG

 • BD115
 • VAR

LİMON TUZU 1KG

110,00
100,00
 • Yeni
 • Fırsat Ürünü
 • Hızlı Kargo
+ -

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları

Limon tuzu, mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev temizliğine dek birçok alanda kullanılabilen, çok amaçlı ve ulaşımı kolay bir ürün olmakla birlikte, insan sağlığına faydaları ile de önemini korumaktadır.

Limon tuzunun faydaları ve kullanım alanları ile ilgili tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Öncelikle, Limon Tuzu Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Sebze ve meyvelerin içeriğinde yer alan ve doğal bir asit olan kimyasal sitrik asitin genel ve en bilinen adı limon tuzudur. Bu asit sebze ve meyvelere ekşi tadı verir. Yapısı kristal ve renksizdir.

Özellikle turunçgiler gibi ekşi meyvelerde, bitki ve hayvanların vücut yapısındaki sıvılarda bolca bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde yiyecek ve içeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağladığından katkı maddelerinin içinde de bulunur.

Limon tuzu doğal mı?

Limon tuzu, bir önceki yüzyıla değin elbette limon başta olmak üzere, narenciyelerin suyunun sıkılmasıyla elde edilmekteydi; ancak tahmin edileceği üzere bu işlem oldukça maliyetli olduğundan limon tuzu üretimi 20. yüzyıl itibariyle limon tuzu ham maddesi sitrik asit ile aspegillus niger isimli mantarın şeker ve kimyasal bileşenlerle tepkimeye sokulması sonucunda gerçekleşti. Limon tuzu içeriği bu şekilde açıklanabilir.

Limon tuzu bozulur mu?

Limon tuzu koruyucu bir katkı maddesi olarak da kullanıldığından bozulmaz.

Limon tuzu kimyasal mı?

2013 istatistiklerine göre üretilen limon miktarının tümüyle ancak limon tuzu üretimi yapılabileceği görüldüğünden, limon tuzu için kimyasal yollara başvurmak en mantıklı çözüm olmuştur.

Böylelikle limon tuzunun aslında bir tuz değil, kimyasal yollarla elde edilmiş bir tür asit olduğu söylenilebilir.

Limon Tuzu Kullanım Alanları: Limon Tuzu Nerelerde Kullanılır?

 • Kimyasal sitrik asit (E330) katkı maddelerinin arasında yer aldığından gıda ürünlerinin raf ömürlerini uzatmak amacıyla yeme-içme sektöründe kullanılır.
 • Başta reçel olmak üzere onu takip eden limon tuzu turşu yapımı sırasında ve zeytinlere ölçülü bir miktar eklenirse daha uzun süre dayanır.
 • Limon tuzu kireç söker mi? pH düzenleyici ve kireç sökücü olarak kullanıldığı için limon tuzu temizlik alanında etkili sonuçlar verir.
 • Limon tuzu çamaşır ve bulaşık makinesi temizliği için deterjan olarak kullanılabilir.
 • Limon tuzu maskesi için limon tuzunu toz haline getirip bir miktar su ile macun kıvamına getirin ve cildinize nazikçe uygulayın. Limon tuzu cilt lekeleri için ilaç niteliğindedir, sivilceleri kurutur. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz, bu maskeyi kullanmadan önce doktor tavsiyesi almalısınız.
   

  Peki, Limon Tuzu Temizlikte Nasıl Kullanılır?

 • Limon tuzu lavabo açar mı? Bu konuda limon tuzu ve sirke ikilisine güvenebilirsiniz. Tıkanan lavabonuza 2 yemek kaşığı kadar toz haldeki limon tuzunu döküp bir süre erimesi için bekleyin, daha sonra üzerine 1 su bardağı sirke dökün. Bir süre bekleyip musluktan sıcak su dökerek lavabonuzdaki tıkanıklığı gidermiş olacaksınız.
 • Limon tuzu ile çaydanlık temizliği için, kireçlenen çaydanlığınıza bir miktar limon tuzu ve su ekleyip suyu bir süre kaynatın. Kaynamış suyu eğer vaktiniz varsa 1 gün bekletin ve ertesi gün temizleyip durulayın, kireç lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Limon tuzu ile ütü kireci temizliği oldukça pratik. Ütünün iç kısmındaki kireçlenme için, çaydanlıkta veya küçük bir tencerede bir miktar limon tuzu ile suyu kaynatın ve ütünün haznesine boşaltın. Ütünün buhar düğmesine birkaç kez basın ve bekleyin. Ütünün içerisinde bulunan kireçli tıkanmış kanallar açılmaya başlayacaktır. Bir sonraki kullanımınızdan önce bu suyu boşaltın.
 • Limon tuzu kılları yok eder mi? İstenmeyen tüy için gidilen lazer epilasyon işlemleriyle birlikte limon tuzu macunu hazırlanarak tüylenme bölgelerine nazikçe masaj yapılırsa, bu karışım kıl köklerini yakar ve kılları inceltir, zamanla dökülmesine vesile olur. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda kılların dökülmeye başladığını görebilirsiniz.
   

  Limon Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 • Limon tuzu diş taşı ve ağız bakımı için gargara olarak suyla karıştırılıp düzenli olarak uygulanabilir.
 • Limon tuzu saça faydaları ile de bilinir. Bakım ve onarım yapmak için, bir miktar suya 4-5 adet limon tuzu ekleyip kaynatın, soğumasını bekleyin. Saçlarınıza masaj yaprak bu suyu uygulayın, 10-15 dakika bekletip durulayın. Bu işlem düzenli olarak uygulandığında saç uçlarındaki kırıklar onarılır.
 • Limon tuzu bağırsak, böbrek ve ve karaciğeri temizler.
 • Bakterilere karşı vücudu korur.
 • Böbrek ve safra kesesi taşlarının atılmasına yardımcı olur.
 • Limon tuzu tansiyonu yükseltir mi? Limon tuzu tansiyonu düzenler.
 • Limon tuzu cilde faydaları oldukça etkilidir. Limon tuzu maskesi yaparak canlı, doğal ve lekelerden arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak hassas ciltlerde tahriş etkisi yaratabilir bu da limon tuzu zararları arasında yer alır.
 • Limon tuzu zayıflatır mı? Her sabah ılık suya bir miktar limon tuzu ekleyip karıştırın ve için. Bölgesel yağlanma konusunda faydasını görebilirsiniz. Elbette spor ve egzersizlerle daha etkili sonuç almanız mümkün. Bu su eğer hassas bir mideye sahipseniz mide ağrısına neden olabileceğinden sizleri uyarmak isteriz.

   

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 Baharat Diyarı E-Ticaret Hizmetleri Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.